Česká Lípa   ČSAD Semily   Děčín   Dvůr Králové   Harrachov   Hořice   Hradec Králové   Chrudim   Jablonec n.N  Jičín

Kolín  Liberec   Mělník  Mladá Boleslav  Nymburk   Pardubice Tanvald  Trutnov  Turnov   Ústí nad Labem  Vrchlabí

Městská doprava v Děčíně

Hospodářské a kulturní centrum části ústeckého kraje vzniklo v 10. století jako osada při hradišti kmene Děčínů. Na královské město bylo povýšeno už ve 13. století. Protéká jím řeka Labe, která město dělí na dvě části Děčín a Podmokly, sloučené teprve po druhé světové válce. V dnešní době zde žije přibližně 53 000 obyvatel.

Děčín je v regionu důležitý dopravní uzel. Prochází jím první železniční koridor spojující město s Prahou a vedoucí do Německa. Další železniční spojení má město s Českou Lípou, Teplicemi a Rumburkem. Ve městě se nacházejí dvě větší nádraží, nádraží hlavní na steně Podmokly a nádraží východní na straně starého města.

Městská hromadnou dopravu zde provozuje Dopravní podnik města odstavené autobusy na autobusovém nádražíDěčína. Ten dále provozuje i většinu příměstských linek v okolí Děčína a od roku 2007 i v okolí nedaleké České Kamenice. Výjimku tvoří linky Č 401 A 402, do šluknovského výběžku, které provozuje ČSAD Semily středisko Varnsdorf. Systém veřejné dopravy tvoří   18 městských a 16 příměstských linek. Hlavní přepravní tahy v městské dopravě obstarávají linky 1,2,7,9.

zasr myslbekovaTyto linky spojují velká sídliště (Bynov, Václavov, Chrochvice) s oběma centry (Podmokly ave městské části Podmokly se nachází hlavní nádraží Staré Město) a nemocnicí. Intervaly linek hlavních doplňují linky další. Například  Linku 9 do Boletic linka 8 a linku 2 na Bynov linka 5. Výsledné intervaly hlavních tahů jsou tak díky doplňování velmi krátké. Vedení linek a rozsah provozu hledejte na stránce linkové vedení.

Vozový park park dopravce je různorodý a celkem čítá přes 90 vozidel. Na hlavní linky jsou nasazovány vozy kloubové (C744, B741,B941, Mercedes Citaro). Dopravce je ale postupně obnovuje kvůli nižším provozním nákladům vozidly 15ti metrovými typu Mercedes Benz O503L (Citaro). Na ostatních linkách se setkáme s vozy délky 12m (B73x,B93x,B95x, Citaro). Dopravní podnik obnovuje vozový park v posledních letech pouze nízkopodlažními vozy, podíl nízkopodlažních vozů se tedy neustále zvyšuje. Pro málo vytížené linky (12,14...) bylo zakoupeno v roce 1996 7 autobusů značky Sor C7.5. Na příměstských linkách se setkáme s autobusy kloubovými (linka 5) a převážně nově zakoupenými krátkými vozy B951E, Citelis line a Mercedes citaro/Conecto II.

 
vozový park MHD - fotogalerie
DP Děčín - stránky dopravce
MHD Děčín na www.mhdcr.biz
MHD Děčín na www.spvd.cz
MHD Děčín na ČNDS
MHD Děčín na Citybus.cz
[CNW:Counter]