Česká Lípa   ČSAD Semily   Děčín   Dvůr Králové   Harrachov   Hořice   Hradec Králové   Chrudim   Jablonec n.N  Jičín

Kolín  Liberec   Mělník  Mladá Boleslav  Nymburk   Pardubice Tanvald  Trutnov  Turnov   Ústí nad Labem  Vrchlabí

Městská doprava Dvůr Králové nad Labem

 V únoru roku 2011 se ve dvorské městské dopravě objevil zkušební vzorek městského autobusu Sor CN9.5. Vůz byl zapůjčen od výrobce na třítýdenní testování. Nasazován je na lince č 1 spojující město s vlakovým nádražím. Vůz byl zachycen na autobusovém nádraží, při přestávce mezi spoji.

    Město Dvůr Králové nad Labem s 16000 obyvateli se nachází v královéhradeckém kraji mezi městy Trutnov,minibus odjíždí z centra směrem k vlakovému nádraží Jaroměř a Hořice. S okolním světem město spojuje nedaleko vedená silnice I/37 (Hradec Králové - Jaroměř - Trutnov) a s Hořicemi silnice II/300. Nejbližší železniční stanice (žst Dvůr Králové n.L.) je od středu města vzdálená přes 3 kilometry. Vlaky odsud vyjíždí směrem na Jaroměř - Hradec zastávka ZOOKrálové a Starou Paku - Semily - Liberec. Městská doprava zde zajišťuje spojení středu na autobusovém nádraží naleznete zastávku MHD u stanoviště č 15města s autobusovým a vlakovým nádražím (linka 1), s nemocnicí (linka 2) a s příměstskými částmi Lipnice a Žireč (linky 3 a 4).  Největší lákadlo proč navštívit toto město je zdejší zoologická zahrada se safari. Přímé spojení na centrální zastávku náměstí TGM se sjíždí všechny linkyZOO s vlakovým nádražím však po většinu roku chybí. Od června do září jsou jako linka č 1 vedeny pouze dva spoje v trase vlakové nádraží - autobusové nádraží - centrum - ZOO s odjezdem ve 9:20 a 10:08. Zpět na nádraží se návštěvnící ZOO mohou dostat spoji s odjezdy od ZOO v 9:35, 10:23, 15:35 a 17:35.

Městskou dopravu zde provozuje zdejší autobusový dopravce OSNADO který je od roku 2007 součástí britského seskupení ARRIVA, který zde má jednu ze svých provozoven. Další provozovny tohoto dopravce můžeme nalézt ve Staré Pace, Hostinném a nebo nedaleko Trutnova. Více informací o aktuálních jízdních řádech, o aktuálním tarifu a dalších informací o dopravci hledejte na adrese  www.osnado.cz

Systém městské dopravy tvoří 4 linky

  • MHD 1 Dvůr Králové n.Lab.,aut.st. - nám.TGM - nádr. ČD - Zálabí,Sever- ZOO

  • MHD 2 Dvůr Králové n.Lab.,,aut.st. - hřbitov - nemocnice - nám.TGM - aut.st.

  • MHD 3 Dvůr Králové n.Lab.-aut.st. - Zálabí,Sever -Lipnice 

  • MHD 4 Dvůr Králové n.Lab.,aut.st. - mán. TGM - Žireč/aut. st. - Raisova - nám TGM - aut. st.

    Všechny tyto linky projíždí přes dva nejvýznamnější dopravní uzly autobusové nádraží a náměstí T.G.Masaryka. Každá z linek má více rozdílných tras Zastávkové vedení linek je následující:

  • linka 1:  ZOO -  Zálabí sever  -  E.Krásnohorské -  kostel -  nám.TGM -  aut.st.  -  nám.TGM - Rašínovo nám - Denisovo nám.. - škola 5.května - pila - nádr.ČD V provozu celotýdenně v nepravidelné intervalu 30-50min (v úseku aut.st - ZOO jede pouze o prázdninách)

  • linka 2: aut.st. -  nám.TGM  -  Zborovská. -  Sladkov škola -  Podharť  -  hřbitov  - STS - nemocnice - Vrchlického  - Nerudova m.sady - kostel - nám.TGM - aut.st.V provozu pracovní dny 8 spojů, sobota 2 spoje, meděle a svátky 3 spoje.

  • linka 3: aut.st. - nám.TGM - kostel - obecní domy - E.Krásnohorské - Zálabí sever - E.Krásnohorské - obecní domy - Poděbradova - Tiba závod 13 - Vánoční ozdoby - škola 5.května - Smetanova - Lipnice,vlečka - Lipnice,elektrárna - Lipnice - Lipnice,ZD - Lipnice,Zaháj V provozu v pracovní dny 2 páry spojů směr Zálabí + jeden pár spojů směr Zálabí Lipnice, v sobotu 2 páry spojů směr Lipnice

  • linka 4: aut.st. - nám.TGM - Rašínovo nám. - Heydukova - u křížku - Borek kaplička - Skřivanov - Žireč - Raisova - Raisova Juta 1 - škola 5. května - Rašínovo nám - nám TGM - aut.st. V provozu celotýdenně nepravidelný interval v pracovní dny okružní trasa o víkendu jedou spoje pouze směr Žireč.

    Do provozu městské dopravy  zasahují dva městské autobusy 1 x Karosa B932E (JCI 06-52) a mikrobus Mercedes (2H6 8334), který byl dodán v roce 2005 za přispění města. Není ale vyloučeno, že se na provozu podílejí i jiná vozidla z linkové dopravy. Karosa B732 (TUA 05-89) byla už s největší pravděpodobností po dodání mikrobusu vyřazena. Jízdní řády jsou v klasickém linkovém provedení, od příměstských linkových jízdních řádů se ale liší barevným provedením. V roce 2006 byly na veškerých zastávkách městské dopravy vyměněny zastávkové označníky. Zastávky získaly jednotný tvar, přibyly názvy zastávek, čísla linek a na každé zastávce je vylepen jízdní řád.

 

     V celém systému městské dopravy ve Dvoře Králové se můžeme setkat se dvěma tarify a od roku 2008 i s přestupným jízdným. První tarif platí pouze pro jízdu mezi železniční stanicí a ZOO. Plné jízdné je pro tuto jízdu 14,- Kč snížené 8,- Kč. Na ostatních trasách je možno zakoupit  dva druhy jízdenek:

  • přestupní 10,- Kč plné/ 6,- Kč snížené

  • nepřestupní 8,- Kč plné/ 5,- Kč snížené

karosa B732 TUA 06-59 odpočívá na autobusovém nádraží      minibus Mercedes zastavil u zastávky nám TGM      na autobusovém nádraží byl zachycena i karosa B932E      B732 TUA 05-89 opouští náměstí TG Masaryka      na autobusovém nádraží byla odstavena i jedna karosa C934 s linkovou orientací do ZOO
[CNW:Counter]