Česká Lípa   ČSAD Semily   Děčín   Dvůr Králové   Harrachov   Hořice   Hradec Králové   Chrudim   Jablonec n.N  Jičín

Kolín  Liberec   Mělník  Mladá Boleslav  Nymburk   Pardubice Tanvald  Trutnov  Turnov   Ústí nad Labem  Vrchlabí

Městská doprava Tanvald

foto Josef Saska

     Městečko Tanvald nalezneme na úpatí  Jizerských hor 12 km od Jablonce nad Nisou. První zmínky pochází ze druhé poloviny 16.století a mluví o Tanvaldu jako o dřevařské osadě patřící pod Smržovku. Samostatná existence se datuje nejspíše až od 17. století. Status města získal Tanvald v roce 1905.

     Městem prochází dva silniční tahy. První je spojnicí Prahy a hraničním přechodem s Polskem v Harrachově silnice 1 třídy č 10. Druhým tahem je krkonošská silnice č 14 vybudovaná v letech 1847-1850 a propojující hlavní krkonošská města Trutnov, Vrchlabí, Jilemnici a Rokytnici s Jabloncem nad Nisou a Libercem. Horské město obývá kolem 6 980 obyvatel. Příměstské autobusové spoje jsou zde zajišťovány dopravcem ČSAD Jablonec nad Nisou, který má v Tanvaldu i jednu ze svých provozoven a zajišťuje spojení s Harrachovem, Železným Brodem a Jabloncem. Mezi další dopravce patří ČSAD Semily - spojení s Rokytnicí, Jilemnicí a Vrchlabím a ČSAD Střední Čechy, které provozuje dálkové linky na Prahu. Železniční spojení město získalo v roce 1875, trať ze Železného Brodu. V roce 1905 přibylo napojení na Jablonec a Liberec a dnes se dráha rozbíhá hned do tří směrů na Turnov, Harrachov a Liberec.

Městská doprava zde byla zavedena teprve na přelomu jara a léta roku 2007. Polo-okružní linka začíná i končí na autobusovém nádraží, které spojuje s nemocnicí radnicí a sportovními zařízeními. Jeden z prvních ranních spojů zajíždí i do nedaleké obce Desná. Jízdní řád obsahuje celkem 29 spojů od 5:00 do 22:40. 4 z nich jezdí pouze v neděli. Ostatní pouze v pracovní dny. Interval v pracovní dny je nepravidelný a pohybuje se ve špičce od 20 minut až do 60 minut v sedle a večer.

·         Linka 530740 Tanvald aut. st. – Tanvald hotel Koruna - Tanvald nemocnice  - Tanvald radnice  - Tanvald u Sportovní haly – Tanvald skokanský můstek – Tanvald  Pod Špičákem – Tanvald  hotel Koruna – Tanvald aut.st.Tanvald  žel st.- Tanavld  ELP-Desná centrum-Desná Sklář-Desná odb

Jízdní řád linky 530070

     Linka byla do 12.12.2010 zajišťována střediskem ČSAD Jablonec nad Nisou v Tanvaldu. Na linku byl nejprve nasazován autobus Karosa B 732 RZ 2L7 4614 červenobílé barvy zakoupený v roce 2007 společně ještě s jedním vozem, který obdržel evč. 67 a můžeme ho vídat na linkách Jablonecké městské dopravy. Oba vozy byly zakoupeny od technických služeb města Kroměříže. V roce 2009 byl ale převeden pro účely městské linky zánovní vůz Mercedes O405N (4U4-2178) původem od Severočeské Dopravní společnosti. Ke konci roku 2009 byl přeznačen a nyní jezdí s RZ 3L3-7522. Původní vůz nyní můžeme vídat na linkách jablonecké MHD. V případě poruchy zaskakuje jeden vůz z Jablonecké MHD nebo vůz v linkovém provedení z garáže Tanvald. V prosinci roku 2010 společnost ČSAD Jablonec zanikla. Jejím nástupcem se stal dopravce nový - BusLine.

Městská doprava v Jablonci nad Nisou
Stránky dopravce BusLine
Fotogalerie příměstských autobusů Fotogalerie 10z - ČSAD-JN
Karosa B732 2L7 4614
   
[CNW:Counter]